Skip to main content

Tetova News - Lajmet e fundit

50 video nga vërshimet në Tetovë (VIDEO) (FOTO)Tv Telma për përmbytjet në Tetovë
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015Spitali i Tetovës konfirmon viktimat e para
Drejtori i spitalit klinikë të Tetovës, Florim Besimi, ka konfirmuar zyrtarisht për televizionin Alsat të dhënat e para për numrin e viktimave dhe të lënduarve që kanë kërkuar ndihmë, por edhe të dhënat nga ekipet mobile që punojnë në teren. "Në Spitalin Klinik të Tetovës janë sjellur 6 persona, prej të cilëve tek dy është konstatuar vdekja, një person është dërguar për në Klinikën e Shkupit dhe tre të tjerë janë kuruar në spitalin tonë. Të vdekurit janë janë një vajzë e moshës 13 vjeçare dhe një fëmijë tjetër 7 vjeçar", deklaroi Besimi. Ai tha se ekpitet e e mjekëve në teren kanë marrë të dhëna por që akoma janë jozyrtare edhe për 3 persona të vdekur. Jozyrtarisht nga denoncimet e qytetarëve mësohet se shumë persona të tjerë janë të zhdukur dhe mësohet se të njëjtit janë bartur nga vërshimet e ujit. Nga spitali i Tetovës nuk përjashtoijnë mundësinë që deri nesër të rritet numri i të lënduarve pasi në vazhdimësi ka paraqitje të qytetarëve. Qytetarë nga zonat e dëmtuara kanë denoncuar në televizionin Alsat për katër viktima në fshatin Shipkovicë, dy fëmijë dhe dy të moshuar. Ndërkaq për një fëmijë tjetër mësohet të ketë humbur jetën në fshatin Reçicë. Ekipe të televizionit Alsat janë në terren për të verifikuar informatat, ndërsa zyrtarisht institucionet ende nuk kanë dalë me të dhëna zyrtare. Arben Zeqiri

TETOVË: RESHJET E SHIUT SHKAKTOJNË VËRSHIME TË MËDHA
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Tetova nën ujë
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Tetovë
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Përmbytje në Tetovë
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


PAMJE DRAMATIKE NGA TETOVAPër Tetova News nga Ejup Baftijari Dërgoni edhe ju të tjerët video dhe foto nga terreni!
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015

TetovëFoto nga P. Neciri
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Stuhia në Tetovë
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Tetovë3 gusht 2015
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


TetovëTe Shkolla "Naim Frashëri"Video nga Emir Alija
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


TetovëVideo nga Enis Beqiri
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Filmime të stuhisë në Tetovë nga Iliria CenterVideo nga Meti Durmishi
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Tetovë, 3 gusht 2015
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Filmime dramatike të stuhisë në Tetovë nga Iliria CenterVideo nga Meti Durmishi
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Filmime të stuhisë në Tetovë nga Iliria CenterVideo nga Meti Durmishi
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015

Qendra e Vjetër Tregtare në Tetovë
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015

Tetovë
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Nga shiu i rrëmbyeshëm që kaploi sot pasdite rajonin e Tetovës, ka shkaktuar dëme të konsiderueshme, si dhe lumi Shkumbin ka dal nga shtrati, duke shkaktuar panik dhe frikë tek qytetarët.Pas daljes nga shtrati të lumit Shkumbin, shumë banorë pranë lumit i kanë lëshuar banesat dhe shtëpitë e tyre, komunikacioni është bllokuar tërësisht.
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015Dobrosht
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Reçicë e MadheVideo nga Berat Hismani
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Reçicë e Vogël
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


TetovëVideo nga Ylber Nola
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


TetovëVideo nga Arben Amiti
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015

TetovëFoto nga Nijat Bajrami
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Përmbytje në Tetovë
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015

Kaos në Tetovë
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


TetovëVideo nga Nijat Bajrami
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Video nga Muhamed Delija
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Përmbytjet në Tetovë
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


TetovëShi, erë, përmbytje, viktima...
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Një video dramatike nga Saraqina e Tetovës e dërguar për Tetova News nga Agim Bakija"Falë Zotit, par fat të mirë nuk ka dëme materiale apo ndonjë viktimë. Ju përshëndes!" - na shkruan Agim Bakija
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Rruga Industriale në TetovëVideo nga Dehar Sejdija
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Vërshimet në Dobrosht bllokuan rrugën Tetovë-Jazhincë
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015

Foto nga Reçica e MadhePër Tetova News nga Asmir Seadini
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Tetovë3 gusht 2015
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Tetovë3 gusht 2015
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Kështu ishte në Reçicën e Vogël
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Gruevski në Tetovë me disa ministra, mungojnë ministrat shqiptarëKryeministri i vendit Nikolla Gruevski ka arritur në Tetovë, pas vërshimeve të mëdha që e kapluan Tetovë, e që fatkeqësisht pati viktima edhe në njerëz. Së bashku me të në Tetovë janë edhe zëvendëskryeministri Vlladimir Peshevski, ministri i mbrojtjes Zoran Jollevski dhe ai i Punëve të Brendshme Mitko Çavkov, ndërsa ajo që vërehet është mungesa e ministrave shqiptarë. “Ishim në Reçicë të Madhe, atje situata është e rëndë. U pamë me një pjesë të madhe të popullatës, të cilët na treguan se çfarë më saktësisht ka ndodhur, pra se bëhet fjalë për dalje të lumit nga shtrati. Me këtë rast më lejoni të shpreh ngushëllim familjarët e viktimave. Dëgjova se gjendja më e keqe është në Shipkovicë. Pastaj erdha në spital dhe bisedova me drejtorin, ai më tha se këtu janë sjellë dy persona që kanë ndërruar jetë, dhe 9 persona që janë lënduar, prej të cilëve njëri është ndaluar për kurim në këtë spital ndërsa tjetri është dërguar në Shkup. Më vjen keq për këtë që ka ndodhur po bëjmë gjithçka që mundemi, kemi bërë mobilizim maksimal të gjith institucioneve si në nivel lokal ashtu edhe në nivel komunale”, deklaroi kryeministri Nikolla Gruevski, transmeton SHENJA.
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


F. Sellcë nën pushtetin e ujitVideo nga Besnik Bajrami
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Katastrofa që pruri shiu ????!!!!thotë Asan Bakia, publikues i këtyre pamjeve të llahtarshme
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Shihni shpejtësinë e ujit të lumit!
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Pallçisht, TetovëVideo e dërguar nga Rushit Rushiti
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015

"Sikur edhe fshatrat tjerë, poashtu edhe fshati Gajre nga vershimet e shiut ka tepër dëme. Rruget e fshatit janë të...
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Në Mahallën e Epërme të F. Sellcë pati përmbytje të mëdha...
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Në Dobrosht të Tetovës reshjet e shiut ishin të mëdha dhe lumi Ponika vërshoi rrugët e fshatit të cilat janë të pakalueshme. Rruga rajonale Tetovë - Jazhincë për momentin është e bllokuar totalisht" , ka shkruar para pesë orësh N. Aslani
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Kështu ishte në PorojVideo nga S. Aliu
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


FURTUNË NË TETOVË, ORA 17,40 MIN. 03.08.2015Video nga R. Aliu
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Gjendje kaotike në restorant Sharri, Malësia e Sharrit, ka shkruar më herët P.K.
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


"Në kthim nga Kodra e Diellit ishte mo Zot ma keq, breshëri sa grushti i dorës, erë e madhe, rrugët e zëna më drunjtë e rrëzuar nga era, kërkohej ndihmë e nuk ndihmonte askush, shoferët largonin drunjtë nga rruga", shkruan Ibrahim Alija, i cili ka publikuar këtë video.
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


TetovëNjë video nga A. Ziberi
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Fshati Pallçisht, Tetovë
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015


Pamje nga përmbytjet në Tetovë
Posted by Tetova News on Monday, August 3, 2015

Popular posts from this blog

KADARE ME «KUSH E SOLLI DORUNTINËN» U NXIT SHQIPTARËVE ARMIQËSINË ME PERËNDIMIN DHE E BËN IDEATORIN E BESËS PËRDHUNUES TË MOTRËS

Novela e Ismail Kadare, «Kush e solli Doruntinën», e botuar për herë të parë në vitin 1980, mbahet si një nga kryeveprat e këtij shkrimtari. Por kjo novelë, që më pas është quajtur dhe roman, siç ka ndodhur me pjesën më të madhe të novelave të Ismail Kadare, është në fakt një projektim në të shkuarën, me bazë një legjendë të vjetër, i paradigmave ideologjike të propa­gandës së regjimit komunist, të kohës kur u shkrua kjo novelë. Më konkretisht, Kadare letrarizon, me një pro­jek­tim në të shkuarën, paradigmën izolacioniste antiperëndi­more, sipas së cilës gjendja e Shqipërisë komuniste, e kohës kur shkrua­nte autori, si e rrezikuar nga Lindja dhe Perëndimi dhe e izoluar prej tyre, qe një vazhdim i një linje të gjithkoh­shme të historisë shqiptare. Pikërisht Kadare këtë e paraqit tek novela «Kush e solli Doruntinën», e cila u botua në vitin 1980, menjëherë pas prishjes së Shqipërisë enveriane me Kinën, aleatin e vet të fundit të madh. Tash Shqipëria komu­niste i shihte si njëlloj armiq …

KUSH ESHTE HAMLETI?

Nga Profesor Alfred Uçi

Një kritik ka thënë se emrin e Hamletit e dinë të gjithë njerëzit, jo vetëm ata që e kanë lexuar tragjedinë shekspiriane ose që e kanë parë në skenë e në ekran. E me gjithë këtë, para ndërgjegjes estetike njerëzore mbetet pa përgjigje përfundimtare pyetja enigmë: Ç’është Hamleti? Nuk besojmë të ketë një figurë tjetër letrare, për të cilën të jenë zhvilluar shekuj me radhë diskutime pa fund dhe të jenë dhënë aq shumë përgjigje të mençura, të thella, origjinale, ndonëse të pamjaftueshme, se sa për Hamletin(Është llogaritur se zbërthimit të Hamletit i janë kushtuar rreth 25 mijë studime kritiko-letrare). Pyetjes së parë, mund t’i shtohet një pyetje e dytë: A mund të ketë në përgjithësi përgjigje shterruese për këtë çështje? Në përpjekjet për të dhënë shpjegime, në krye qëndron vetë drama e Shekspirit, që bart jo vetëm enigmën, por edhe mundësinë e deshifrimit të saj të saktë. Më mirë se Shekspiri, kush mund ta dinte se ç’është Hamleti! Prandaj vëmendja kryesore dre…

ISMAIL KADARE TEK «URA ME TRI HARQE» I PARAQET SHQIPTARËT SI TRIBU XHUNGLE QË EDHE URËN E PARË TË GURTË UA NDËRTUAN SLLAVËT

Novela e Ismail Kadare, «Ura me tri harqe», e botuar së pari në vitin 1978, si pjesë e triptikut (tre novela) me të njëjtin titull, dhe e ribotuar me disa ndryshime në periudhën paskomuniste (këtu i referohem botimit më të fundit, të vitit 2004), mba­het si një nga kryeveprat e Ismail Kadare. Ajo është përkthyer në shumë gjuhë të huaja, por si për të gjithë librat e Kadaresë nuk kemi të dhëna për numrin e kopjeve të botuara dhe të shitura në gjuhë të huaj. Megjithatë, edhe për aq sa është botuar dhe lexuar nga të huajt, ky libër i ka bërë një dëm të madh nacionit (kom­bit) shqiptar, se sipas këtij libri shqiptarët dalin si një popull shumë më i prapambetur se fqinjët në prag të okupimit turk (ngjarjet në novelë zhvillohen në gjysmën e dytë të shekullit XIV), që në këtë kohë nuk kanë ndërtuar as ura të thjeshta prej guri, dhe habiten kur dëgjojnë se mund të ndër­tohet një e tillë. Novela është një projektim në të shkuarën e lar­gët mesjetare e paradigmës ideologjike komuniste të kohës …