Skip to main content

Posts

Showing posts from June, 2014

Lajmet e fundit

KAFENEJA PËR GRA, NË MES PRIZMIT LOKAL DHE FAKTORIZIMIT GJINOR

Nuk është vend që shërbejmë vetëm kafe, por më shumë së aq.Tani për momentin organizojmë kurse për fëmijë në gjuhën angleze…

Kafeneja për gra në fshatin Kamjan të Komunës së Bogovinës dhe e vetmja e këtij lloji në Maqedoni, nxiti kureshtje tek shtresat sociale.U përfol mjaft nga amviset, nga publiku, artistë e politikanë. Edhe nëpër rrjetet sociale u shpërndanë me qindra komente të stilit komik, ku femrat merrnin rolin e burrave duke luajtur bixhoz në kafenetë e tyre.
 Po kush qëndron pas kësaj ideje? Ideja për të pasur një kafene, ose thënë më mirë një Klub vetëm për femra, ka lindur në familjen Sinani nga fshati Kamjan. Ata thanë për Inbox7 se ideja për një gjë të këtillë ka ardhur shumë spontanisht, sepse një gjë e tillë është dashur të bëhet që moti pasi ka qenë edhe shumë e nevojshme.

Në shtëpinë tonë kemi pasur një vajzë nga Korpusi Amerikan i Paqës .Dhe një mbrëmje tek sa qëndronim në shtëpi, u ndal rryma dhe nuk kishim ç’ka të bënim”.”Në ato momente thamë “sa mirë do të ishte po…

Egjipti ndalon ligjëratat fetare që flasin për besimin dhe moralin

Zyrtari i lartë i Egjiptit i ngarkuar me çështjet fetare, Mohammed Mokhtar Gomaa, njoftoi se regjimi aktual në Egjipt do të kufizojë predikimet fetare gjatë Ramazanit, në temat që lidhen me besimin dhe moralin.Gomaa tha se vendimi bëhet "për të bashkuar njerëz, e jo për ti ndarë ata. Ai tha se në të kaluarën, kur vendi drejtohej nga Muhammed Mursi, njerëzit ishin “më të politizuar”. Pas rrëzimit të presidentit legjitim Mohammed Morsi, shteti kontrollon me grusht të hekurt çdo fjalim fetar. Në muajt e fundit, Egjipti e ka ndaluar nga aktiviteti Vëllazërinë Myslimane, prej nga vjen edhe Mursi, dhe miratoi një ligj të ri që ndalon protestat. Bilanci i viktimave nga grusht shteti ende nuk është i ditur për shkak të kontrollit të medieve dhe organizatave joqeveritare. Mbi 10.000 njerëz mbahen në burgje pa ndonjë akuzë ndaj tyre, ndërsa qindra të tjerë janë dënuar me vdekje, shumë nga ta figura të larta të Vëllazërisë Myslimane. /mesazhi/

Erdogani duke kënduar Kur’an (VIDEO)

Pas një iftari të organizuar nga kryeministri turk, Recep Tayyip Erdogan, ky i fundit ka kënduar Kur’an. Erdogan përveç këndimit të Kur’anit, ka bërë edhe lutjen e iftarit. Kryeministri turk Recep Tayyip Erdogan, duket se ka talent edhe për këndim. Edhe pse këndimi i Kuranit njihet si “recitim”, megjithatë kjo bëhet duke kënduar ato që njihen si “ajete” kuranore. Ja edhe video ku paraqet Erdoganin duke kënduar Kuran.

Shikojeni stërvitjen më të madhe ushtarake të këtij viti në Serbi! Të pranishëm edhe rusët! (VIDEO)

Pjesëtarët e Ushtrisë së Serbisë kanë zhvilluar stërvitjen më të madhe ushtarake për këtë vit – Ravanica 2014. Qëllimi i stërvitjes ishte përmirësimi i gatishmërisë së komandës në procesin e planifikimit, organizimit dhe realizimit të operacioneve.Stërvitja, në të cilën ishin të pranishëm edhe përfaqësuesit e forcave ajrore dhe tokësore të Rusisë, u realizua nga 860 pjesëtarë të Armatës së Serbisë./tn

Shikojeni videon:

7 përfitime të mahnitshme shëndetësore nga shalqiri

Zyrtarisht ka filluar sezoni i shalqirit. Prania e shalqirit në ngjarjet e verës, si ndejat me skarë, plazh apo piknik, ka qenë gjithmonë një gëzim. Ai ka një shije delikate, por të ëmbël dhe është një hidratues i këndshëm.

Shalqiri është një bimë lulëzuese dhe është me origjinë nga Afrika Jugore. Shalqiri është një pjesë aq e fuqishme e historisë afrikane sa që farat e tij janë gjetur madje edhe brenda varrit të Faraonit Tutankhamun. Edhe pse është me origjinë nga Afrika jugore, shalqiri është kultivuar në Kinë që prej shekullit të 10-të. Pjesa më e madhe e shalqinjve sot kultivohen në Kinë. Ka shumë varietete të shalqirit dhe si i tillë, “mishi” i shalqirit, të cilin ne zakonisht e njohim si të kuq apo rozë, mund të jetë i verdhë, portokalli ose i bardhë. Kjo pemë duhet konsumuar, sepse është përgjegjëse për lloje të ndryshme të përfitimeve shëndetësore! Prandaj, konsumojeni atë këtë verë duke i shijuar disa nga këto përfitimet e mahnitshme shëndetësore: 1. Likopena
Likopena, e cila gjen…

ALARM PËR SHQIPTARËT: Për shkak të arsimit të dobët, të fundit në Evropë për inteligjencë (HARTA)

Matematikani dhe gjuhëtari çek Jakub Marian ka publikuar në blogun e tij një hartë që tregon shkallën e inteligjencës mesatare të vendeve të Evropës. Siç është përmendur në tekstin përcjellës, harta është krijuar sipas statistikave të vitit 2007 dhe të botuar në punimin “Faktori G në krahasimet ndërkombëtare të aftësive njohëse” të Heiner Rindermann, i cili ka shfrytëzuar të dhëna nga testimet e inteligjencës në shtetet e Evropës.
"Jo inteligjenca natyrale, po cilësia e arsimit ndikon në masë të madhe në rezultatet e inteligjencës dhe IQ e ulët tregon për mungesë të arsimit cilësor. Gjithashtu edhe kushtet e testimit ndikojnë në rezultatet e testit. Vendet e pasura mundësojnë kushte më të mira gjatë testimit", shkruan Marian duke shtuar se " Në këto statistika Kosova është llogaritur si pjesë e Serbisë dhe Krimeja si pjesë e Ukrainës, kurse fatkeqësisht nuk ka informacione për Malin e Zi”./tetovanews.info

​ISIS planifikon ta shtrijë Kalifatin deri në Spanjë, përfshihen edhe Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia

Shteti Islam i Irakut dhe Shamit (ISIS) ka deklaruar zyrtarisht themelimin e një Kalifati, apo shtet islamik, në hapësira të gjera në Lindjen e Mesme që kanë rënë nën kontrollin e tij, dhe e ka paraqitur plane për të zgjeruar në Evropë dhe më gjerë. Me shpalljen e një kalifati, militantët suni – brutaliteti i të cilëve në përpjekjet për të vendosur kontrollin në Irak dhe Siri është konsideruar shumë më ekstrem edhe se Al Kaeda – kërkuan besnikëri nga myslimanët në mbarë botën. Me efikasitet brutal, ISIS ka marrë nën kontroll një copë të madhe të territorit irakian dhe efektivisht ka fshirë kufirin mes Irakut dhe Sirisë, si dhe hedhur themelet e saj për një shtet. Në një hartë supozohet që zonat që ISIS ka në plan të ketë nën kontrollin e saj brenda pesë viteve kapin një gjerësi territoriale në po thuajse krejt kontinentet- përjashto këtu Amerikën. Harta e synimeve të tyre përfshin Spanjën, vendet e Ballkanit ku hyjnë edhe Kosova, Shqipëria e deri në Bosnje dhe Hercegovinë, Lindja e Mes…

Ka fjetur me 10.000 meshkuj dhe tash është pilote aeroplani (Video)

Për më saktë, ka fjetur me 10.091. Të gjitha këto i ka rrëfyer në librin autobiografik Gwyneth Montenegro, e cila ka punuar si shoqëruese apo prostitutë e rangut të lartë.
Rrëfimin për jetën e saj, zonja 36 vjeç e fillon me adoleshencën kur e kishte ruajtur virgjërinë për ‘mashkullin e duhur’. Meqenëse ajo ishte dhunuar në moshën 19 vjeç, u dëshpërua dhe jeta saj mori një kah tjetër. “Pashë një reklamë se në një klub nate po kërkoheshin valltare dhe mendova pse të mos shkoj” thotë ish prostituta me emrin artistik Montenegro. “Pasi shkova aty dhe fitova 1000 dollarë për një natë, vendosa të qëndroj gjithmonë” ka shtuar ajo. Në moshën 21 vjeç, Gweneth fillon të punojë si eskortë, për shoqërinë e lartë të Australisë, ku përfshiheshin politikan, avokat, aktor e këngëtarë. Jeta e saj nga një familje e devotshme që jeton në Melburne, kalon në shfrenim mes kokainës, shampanjës dhe po, shumë marrëdhënieve seksuale dhe orgjive. Në librin e saj ‘1.000 dhe ende po numëroj’ ajo tregon se si ka shpenzuar…

Eni Koçi nudo në ‘Motivi im’ (Video)

Sapo është publikuar kënga e paralajmëruar e Eni Koçit
Eni Koçi i ka të gjitha premisat për t’u bërë artiste e madhe. Është ngjitur në skenë që e vogël, ndërsa sot, 18-vjeçarja i bën vetë këngët e saj, tekstin, muzikën… Veç kësaj, Eni është edhe vajzë e bukur, ndaj kriteret për të qenë e suksesshme në këtë fushë i përmbush të gjitha. Mirëpo ky nuk është synimi i vetëm i vajzë bionde. Ajo po përpiqet të shkëlqejë edhe në një tjetër mision, shumë më human se i pari. Eni dëshiron të bëhet doktoreshë. Të gjitha këto dhe shumë të tjera, këngëtarja i zbulon në këtë intervistë për “Bluetooth”, tashmë si vajzë e rritur dhe më e përgjegjshme se kurrë. 

Eni, sapo ke përfunduar këngën tënde më të re. Na trego pak më shumë për të, autorët, muzikën, tekstin...

Kënga titullohet “Motivi im”. Teksti i saj është shkruar nga unë, po ashtu dhe muzika. Ndërsa orkestrimi është bërë nga “Emotional beats”. 

Po xhirimet e videoklipit, ku janë bërë? Sa ditë zgjatën?

Për videoklipin kam bashkëpunuar me Alexandrin. …

Prostitutat me nam në kohën e Zogut

“Gra të përgjithshme”, historia e prostitucionit në Shqipëri.
Si u ligjërua prostitucioni me “Rregullores së Kurvënies”
Nga dashnoret e Mbretit tek çengijet e Tabakeve.

Sa më shumë t’i largohemi asaj periudhe kohore që jemi mësuar ta quajmë koha e Zogut, aq më shumë do të rritet kureshtja për mënyrën e jetesës së asaj kohe. Kohë që me siguri, për shkak edhe të largimit nga jeta të dëshmitarëve, pavarësisht dokumenteve, asnjëherë nuk ka për t’u zbardhur e gjitha. Sidoqoftë, gazetarët Fatos Baxhaku e Klodiana Kapo, referuar ligjeve e rregulloreve, raporteve të policisë, spiunëve, ankesave, kallëzimeve anonimeve e gjithë ç’është gjetur tjetër në Arkivin e Shtetit kanë realizuar librin “Gra të përgjithshme”. Nëse titulli nuk ju thotë gjë me të parën, dijeni që të tilla quheshin asokohe prostitutat. Janë pikërisht histori prostitucioni të periudhës së Zogut. Nëse sot asnjëri nuk i përgjigjet pyetjes “A duhet legalizuar prostitucioni?”, Ahmet Zogu e pat bërë këtë gjë që në fillimet e karrierës…

Tri zbulimet e çuditshme

 Aftësia e forcës së të menduarit Prej këtij momenti, shkenca fillon të përparoj me një shpejtësi edhe më të madhe, duke hyrë në thellësinë e mikro- botrave, ku shumë njohuri i kundërvihen botëkuptimeve dhe ligjshmërive tani të njohura fizike. Në mikro-botra, siç konstaton Tarlecki, pasoja shpeshherë tejkalon shkakun, ndërsa fizikani amerikan, Pol Shonka thotë: “Përparësia që i jep njerëzimi rendit të ngujuar logjik se shkaku e përcakton pasojën, është çështje e shprehisë dhe se nuk është larg mendjes që të gjitha ngjarjet që kanë ndodhur dhe duhet të ndodhin në të ardhmen, t’i shkaktojë dikush tjetër. Kështu fizika me hapa të pakthyeshëm hynë në fushën e Metafizikës”. Sipas ligjeve të fizikës, lëvizja me laps në letër, nuk mund të kryhet pa mbetur gjurmë e gropëzave të shkrimit edhe pse në një shkallë me të lartë nuk është plotësisht e pamundur (diçka njëjtë keni pasur rastin ta shihni me iluzionet e magjistarit të njohur, amerikani Dejvid Koperfild). Është çështje krejtësisht tjetër …

Misteri i Librit të Kuq të Karl Jungut

Karl Jungu ishte një psikiatër me shumë influencë që konsiderohet si themeluesi i psikologjisë analitike.  Jungu bashkëpunoi me Zigmund Frojdin për vite të tërë dhe u bë i famshëm për punën e tij me pacientët skizofrenë. Në vitin 1913, marrëdhënia profesionale e Jungut me Frojdin përsoi një krisje dhe ai filloi të ketë probleme seriozë të shëndetit mendor për veten e tij, duke pranuar se ka patur halucinacione dëgjimi dhe shikimi në atë që e quante “përballja me të pandërgjegjshmen”.   Gjatë kësaj periudhe, Jungu shkruajti një libër që e quajtu Liber Novus, nga latinishtja “Libri i Ri”, por që në fakt që nga ajo kohë është pagëzuar me emrin “Libri i Kuq”. i mbushur me djaj të vizatuar me dorë, bashkëbisedime me perëndi, përshkrime incesti, dhe udhëtime në botën e nëntokës, ai është quajtur edhe një vepër e një “dije të pafund”, apo edhe hallakatjet e një psikopati. Ai punoi 16 vjet për këtë libër, të cilin e kyci deri kur vdiq në vitin 1961. Kur përshkruante librin, ai zbuloi në mënyr…