Skip to main content

Posts

Showing posts from January, 2012

Lajmet e fundit

Gjithçka që duhet të dini për kujdesin ndaj bebeve në dimër

Si ta kuptoni që bebja po sëmuret, si ta mbroni nga ftohja në dimër, shenjat që bebja juaj është sëmurë, sa kohë duhet kaluar jashtë në ajër të pastër gjatë dimrit dhe mbrojtja e veçantë për lëkurën, 10 këshilla që fëmija juaj (dhe ju!) të bëni gjumë të mirë natën, 11 arsye pse bebja juaj qan. Si ti mbrojmë foshnjat nga i ftohti dhe rreziqet i kanosen foshnjes gjatë dimrit. 

Virozat e stinës, të shtohet kujdesi për fëmijët
Gjatë ditëve të fundit janë shtuar komplikacionet shëndetësore te fëmijë për shkak të paqëndrueshmërisë së temperaturave. Përgjithësisht komplikacionet e shfaqura janë ato të bllokimit të rrugëve të frymëmarrjes, laringitet, anginat, çrregullimet gastrointenisnale etj. Shfaqja klinike e këtyre virozave të stinës është e ndryshme nga njëri fëmijë te tjetri. Por shenjat më të dukshme janë temperatura e lartë dhe nuk janë të pakta rastet e pacientëve që paraqiten me temperaturë të lartë në ditët e fundit. Gjithashtu te shumë fëmijë këto komplikacione shoqërohen edhe me t…

Një mrekulli mjekësore që vazhdon

ISUF KALO Më 23 janar 1922, ora 11:00, ditë e hënë, në një spital të Torontos në Kanada, dr. Valter Kampbell po hezitonte. Më në fund vendosi. Guxoi të ndërmerrte një tentativë të fundit  të dëshpëruar për shpëtimin e jetës së të sëmurit 14-vjeçar, Leonard Thomson. Ai vuante nga diabeti dhe ishte në gjendje ekstremisht të rëndë, pranë vdekjes së sigurt. Djali ishte i varfër dhe shtrimi e mjekimi i tij po kryhej nga spitali si lëmoshë. Dr. Kampbell i injektoi atij një “lëng” mjekues krejt të ri, të paprovuar asnjëherë më parë te njerëzit. Por ishte treguar i aftë dy muaj më parë të ulte nivelin e sheqerit në gjak te një qen eksperimental me emrin Marjori. Bari i ri qe izoluar pak muaj më parë në laboratorin e profesorit Maclod në Toronto nga mjeku kanadez, Frederik Banting, i ndihmuar nga studenti i mjekësisë, Carl Best. Ata e nxorën atë nga gjëndra e pankreasit të kafshëve ose më saktë prej një grumbulli qelizash të posaçme si ishuj, që e prodhonin atë, e që prandaj u emërua insulinë. L…